Fizyonomi Nedir? Ne işe Yarar ?

Yüzünüz sandığınız kadar masum mu ? ya da mimiklerinizi kontrol ederek duygularınızı ve ya düşüncelerinizi gizleyebildiğinizi mi düşünüyorsunuz ? sıradan insanlar için haklısınız ama Fizyonomi ile ilgilenen için bu maalesef geçerli değil.

Fizyonomi; diğer adıyla İlm-i Sima insan ve hayvanların yüz şekillerinden karakter analizi yapmaya çalışan bir bilim dalıdır. Diğer bilim dallarında olduğu gibi Fizyonomi ilminde de ilk önceleri araştırma ve tespitler bilimsel yöntemlerden uzak deneme yanılma yöntemiyle yapılmaktaydı şimdi ise politikadan, sanat dünyasına kadar bir çok alanda profesyonel olarak bu ilimden yararlanılmaktadır. Bu bilim dalı hakkında ilk sistemli bilgileri eski yunan bilgini Aristoteles yapmış 18. ve 19. yüzyıllarda da Chales Darwin ilgilenmiştir. Yakın tarihte ise sultan Abdülhamit’in dönemin istihbarat teşkilatına yeni personel alınırken kişinin resmini görmek istediğini ve bu yolla karakter analizi yaparak alınıp alınmayacağına karar verdiği söylenir.

Günümüzde de aynı amaç için şirketler insan kaynakları departmanlarında ve mülakatlarda işe alım yaparken, yeni satış teknikleri geliştirirken ve personellere iletişim geliştirme eğitimleri verirken Fizyonomi biliminden faydalanır. ilginç olan ise yapılan istatistik analizlerin sonucunda bu yolla elde edilen başarının %93 seviyelerinde olmasıdır. Bu yönüyle Fizyonomi ilmini bir fal ya da tahmin olarak nitelendirmek doğru olmaz aksine Fizyonomi yüzyıllardır süregelen araştırmalar, deneyler ve hesaplanmış istatistiki veriler ile bilimsel kaynaklara dayanmaktadır.

Fizyonomi diğer organlarında biçimleri etkili olmasına rağmen ağırlıklı olarak yüz şekli ile ilgilenir. Dudaklarınız, Gözleriniz, Alnınız, Kafa yapınız, ağız ve çene yapınız hatta dişleriniz bile karakteriniz hakkında bir şeyler söyleyebilir. Bunların yanında sadece beden şekliniz değil el yazınız, ses tonunuz ve beden hareketleriniz de hakkınızda ipuçları verebilir. İngiltere’de piyasaya çıkan ‘The Finger Book’ (Parmak Kitabı) adlı kitapta da, birçok özelliğimizin parmak yapısına ve parmak uzunluğuna bağlı olduğu ifade ediliyor

 

Ünlü şair ve devlet adamı Yusuf Has Hacip, Kutadgu Bilig adlı ünlü eserinde verdiği bilgilerle bu alanın öncüleri arasında yer alır. Örneğin iyi bir yöneticinin nasıl olması gerektiğini tarif ederken şöyle der: “Kısa boylu bodur kimseler hırçın tabiatlı olurlar. Hırçın nereye giderse orada kavga başlar. Boy orta ve her şey bununla münasip olmalı”

Öte yandan 18. yüzyılda yaşamış ünlü bilim adamı ve mutasavvıf Erzurumlu İbrahim Hakkı’nın Marifetnamesi ansiklopedik bir kitap itibariyle Fizyonomi’ye büyük yer vermiştir. Bakınız

Marifetname’de yer alan bazı bilgilere göre;

Boyu uzun olanların kalbi saf ve temiz olur.

Orta boylu olan kişi akıllı ve güzel huylu olur.

Saçı sert olan keskin zekalı olur. Saçı kumral olan ise huyca güzel ve eşsizdir.

Gözleri gök (mavi) olan olan zekidir. Ela gözlü ise edeplidir

Burnunun ucu top olan kişi neşelidir.

Sözü hızlı söyleyenin anlayışı yüksektir.

Kara ve seyrek sakal zekaya delildir.

Parmağı uzun olan bilgi sahibi ve hünerlidir.

Başının tepesi yassı olan keder çekmez.

0.0 Ort. (0% puan) - 0 oy

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir