Faydalı SEO araçları ve kullanımları

Merhaba arkadaşlar, bu makalemde web sitelerinin kendilerinden daha önemli olan SEO konusundan tecrübe ettiğim kadar bahsedeceğim. Açılımı Search Engine Optimization olan bu kavram Neden web sitesinin kendisinden daha önemli derseniz öyle siteler var ki tasarım konusunda çok da kaliteli değil ama alanıyla ilgili arama motorlarında bir arama yaptığınızda ilk sayfada hatta ilk satırda çıkabiliyorlar bunun başlıca sebebi elbetteki seo bir diğer deyişle arama motorlarıyla arasının iyi olması dolayısıyla seo kalitesi yüksek olan bir e-ticaret sitesi daha çok ürün satacak, bir haber sitesi daha çok tıklanacak, bir blog sitesi daha çok ziyaret edilecek ve reklam hiti artacaktır. Sonuçta internet denilen şey insan aklının alamayacağı kadar geniş bir ağdan meydana gelen bir yapıdır bu ağda milyonlarca bilgisayar, milyonlarca web sitesi ve bu siteleri ziyaret eden milyarca insan olduğu düşünülürse sizin sitenizin doğru kişiler tarafından ziyaret edilmesi ve hedefinizin gerçekleşmesi(ürün satmak, ziyaret edilmek vs.) çok çok zordur. Bunun için reklam vermek iyi bir çözümdür fakat seo olarak düşük bir sitenin başarıyı yakalaması için reklam maliyetlerinin çok yüksek olması gerekir aynı şekilde seo kalitesi yüksek bir site düşük reklam maliyetiyle bile başarıyı yakalayabilir çünkü arama motorlarını bu siteyi seviyordur.

Bu açıklamalar , SEO kavramını ilk defa duyan ya da bu işte yeni olanların akıllarındaki bir kaç soruya cevap verebilir. Şimdi SEO için neler yapılabilir nereden başlanabilir buna değinelim. Yapılan bir çok araştırmada en önemli seo faktörünün hız olduğunu ortaya çıkarmıştır gerçekten de bir site ne kadar kaliteli olursa olsun hız konusun sıkıntı yaşadığınızda ki özellikle akıllı telefon ve tabletlerde o siteye ziyaret sayınız ister istemez düşecektir çünkü insanoğlu aceleci ve aradığını hemen bulma eğilimindedir. Bu sebeple biz de ilk madde olarak hız faktörünü inceleyelim. hızı başlıca nelerin etkilediğini sıralayalım.

 1. Web sitelerinde Hızı Etkileyen Faktörler

 

 • Kullanılan javascript ve css dosyalarının büyük boyutlu olması
 • Sitede çok sayıda javascript, css dosyalarına link verilmesi
 • Kodlamalardaki gereksiz döngüler ve fazladan işlemler
 • Sunucunun performansı ve anlık yoğunluğu
 • HTML çıktısının büyük boyutta olması
 • Resim dosyalarının yüksek çözünürlüklü olması
 • Veritabanı sorguları 

 

Kullandığınız javascript ve css dosyalarının büyük boyutta olması sunucudan istemciye gönderilen ver miktarının büyük olmasında dolayısıyla sitenin daha yavaş yüklenmesine sebep olacaktır. Peki bu problemi nasıl aşabilirsiniz ? en başta eğer bu dosyaları siz oluşturuyorsanız kodlama standartlarını da göz önüne alarak gereksiz kod yazmaktan uzak durun. bunun dışında eğer dosyalar size ait değilse ya da kodlamanızın kaliteli olduğunu düşünüyorsanız dosyanızı sıkıştırarak yayına hazır hale getirebilirsiniz sıkıştırmaktan kasıt ise js ve css dosyaları metin tabanlı olduğu için byte olarak değil de gereksiz boşlukların kaldırılması, gizli karakterlerin yokedilmesi vs. işlemlerin yapılmasıdır. sonuçta tarayıcılar için boşluk satırları gereksiz boşluklar vs önemli olmadığı için boşuna yer kaplamasına gerek yoktur. bu sıkıştırma işlemi için ise http://refresh-sf.com/ adresindeki online aracı kullabilirsiniz bu aracın benzerlerinden artı yanı javascript, css ve html dökümanlarını aynı alandan kolayca çevirebilirsiniz.

Google Page Insights kısaca sitenizin hızını test etmek ve google tarafından nasıl değerlendirildiğini öğrenmek için faydalı bir araç. “Bir web url’si girin” yazan metin girişi kısmına sitenizin test etmek istediğiniz sayfasının ki genellikle anasayfa olur, girerek analiz et butonuna tıklayın. Sitenizin analiz edilmesi biraz zaman alacaktır. analiz işlemi bittiğinde Google sizi 100 üzerinden bir değerlendirecek ve başlıklar halinde sitenizin daha hızlı olması için size özel ipuçları verecektir.

Google Analystics Google’ın ünlü site analiz aracını kullanarak sitenizi doğru şekilde geliştirebilirsiniz. Bu aracın tamamını anlatmak için sayfalar dosu yazmak lazım fakat özetle; sitenizi kullanan kişilerin, şehir, bölge, dil, cinsiyet, işletim sistemi, cihaz vs. gibi bir çok bilgisine ve istatistiğine ulaşabilir hatta anlık olarak sitenizde kaç kişinin bulunduğunu ve bunların hangi sayfalarda gezindiğini görebilirsiniz, istediğiniz segmentleri kullanarak özel raporlar hazırlayabilir doğru verilere hızlıca ulaşabilirsiniz.

Google Search Console bir diğer Google web yönetim aracıdır eski adı Web Master Tools olan bu araç artık Search Console olarak anılmaya başlandı. Temel görevi Google arama motorları ile web siteniz arasındaki ilişkiyi kurmak. Bu hem google hem de sizin açınızdan gerekli bir şey çünkü google’a bazı bilgileri vererek onu gereksiz taramalardan kurtarabilir veya ona aradığı bilgiyi daha hızlı sağlayabilirsiniz, sizin açınızdan da sitenizin daha hızlı indexlenmesini ve arama sonuçlarında çıkmasını sağlayabilir gerekli ayarlamalar ile üst sıralarda görünmeyi sağlayabilirsiniz. örneğin; Yapılandırılmış veri, Veri işaretleyici gibi araçlarla sitenizde içeğin manuel olarak Google bildirilmesini sağlayabilirsiniz. bir ürün listeniz var ise her bir ürün için html şablonunu google’a tanıtabilirsiniz bu ise arama sonuçlarında site linkinizin altında bir kaç ürününüzün de listelenmesine olanak sağlayabilir. Bunların dışında robots.txt, sitemap.xml vs. dosyalar ile de iletişim kurmanızı kolaylaştırır.

http://www.xpathfiddle.net/

http://www.freeformatter.com/html-formatter.html

http://jsfiddle.com/

Devamı gelecek…

0.0 Ort. (0% puan) - 0 oy

1 Yorum

 1. Excellent way of describing, and pleasant paragraph to take
  data concerning my presentation subject matter,
  which i am going to deliver in university.msg33574019

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir