F# Programlama Dili ve Örnekleri

Merhaba arkadaşlar, bu makalede yine bana ilginç gelen ve henüz yeni ilgilenme fırsatı bulduğum bir konudan bahsedeceğim. Şahsını öncelerden beri bildiğim ama tanışamadığım bu dil bana ilk önceleri gereksiz ve zor gelmişti fakat daha önce defalarca tecrübe ettiğim gibi hiçbir şeye önyargılı yaklaşmamalısınız velhasıl uzun zamandır üzerinde çalıştığım bir matematik projem için araştırma yaparken karşıma çıkan açık kaynak kodlu kütüphaneyi incelediğimde F# programlama diliyle yazıldığını gördüm ve üstünkörü incelediğimde kendi alanında C#, Java gibi dillerden çok daha hızlı ve mantıklı algoritma geliştirilebildiğini farkettim. “kendi alanında” diyorum çünkü bu dili standart ticari projeler için kullanılan diğer diller ile karıştırmamak lazım zira kendisi matematik, istatistik, lexical analysis, parsing gibi işlemleri yapmak için geliştirilmiştir zaten ismindeki “F” harfi “Function” yani fonksiyon kelimesinden alınmıştır. Kategori olarak da fonksiyonel programlama diller içerisindedir ve Microsoft Research tarafından geliştirilmiştir

F# Basit Fonksiyon Kullanımı

Aşağıda F# ile oluşturulmuş iki integer parametre alan bir Add fonksiyonu bulunmaktadır. Result değişkenine ise bu fonksiyon kullanılarak değer atanıp printfn ile de ekrana yazılmaktadır.

F# İçiçe Fonksiyon Kullanımı

Aşağıda quadruple fonksyonu içerisinde double fonksiyonu tanımlanmış ve kendi içerisinde bu fonksiyon iki defa çağırılmıştır. 

F# if-else Kullanımı

0.0 Ort. (0% puan) - 0 oy

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir